The MCP1702T-5002E/CB is a 250mA low quiescent current LDO regulator. It is a family of CMOS low dropout (LDO) voltage regulators that can deliver up to 250 mA of current while consuming only 2.0 μA of quiescent current (typical). The input operating range is specified from 2.7V to 13.2V, making it an ideal choice for two to six primary cell battery-powered applications, 9V alkaline and one or two cell Li-Ion-powered applications. The MCP1702T-5002E/CB is capable of delivering 250 mA with only 625 mV (typical) of input to output voltage differential (VOUT = 2.8V). The output voltage tolerance of the MCP1702 is typically ±0.4% at +25°C and ±3% maximum over the operating junction temperature range of -40°C to +125°C. Its applications include Battery-powered Alarm Circuits, Smoke Detectors, CO2 Detectors, Pagers and Cellular Phones, Smart Battery Packs, Low Quiescent Current Voltage Reference, PDAs, Digital Cameras, Microcontroller Power, Solar-Powered Instruments, Consumer Products, Battery Powered Data Loggers.
Parametrics
MCP1702T-5002E/CB absolute maximum ratings: (1)VDD: 14.5V; (2)All inputs and outputs: VSS-0.3V to VIN+0.3V; (3)Storage temperature: -65 to 150℃; (4)peak output current: 500mA; (5)maximum junction temperature: 150℃; (6)operating junction temperature: -40 to 125℃.
Features
MCP1702T-5002E/CB features: (1)2.0 μA Quiescent Current (typical); (2)Input Operating Voltage Range: 2.7V to 13.2V; (3)250 mA Output Current for Output Voltages ≥ 2.5V; (4)200 mA Output Current for Output Voltages < 2.5V; (5)Low Dropout (LDO) voltage, 625 mV typical @ 250 mA (VOUT = 2.8V); (6)0.4% Typical Output Voltage Tolerance; (7)Standard Output Voltage Options: 1.2V, 1.5V, 1.8V, 2.5V, 2.8V, 3.0V, 3.3V, 4.0V, 5.0V; (8)Output voltage range 1.2V to 5.5V in 0.1V.