Parametrics
UCY2E331MHD absolute maximum ratings: (1)category temperature range: -40 to 105℃; (2)rated voltage range: 160 to 500V; (3)rated capacitance range: 6.8 to 560μF; (4)capacitance tolerance: ±20% at 120Hz, 20℃.
Features
Diagrams
UCY2E331MHD diagram
Image Part No Mfg Description Data Sheet Download Pricing
Quantity
UCY2E331MHD
UCY2E331MHD
Nichicon
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 250volts 330uF 105c